Matematyka wokół nas

ponad 3 lat temu

Zdolności matematyczne dzieci warto rozwijać juz od najmłodszych lat.

 


W grupie III w rozumieniu pojęć matematycznych pomaga "Plusik", robot wykonany w ramach projektu "Matematyka z Plusikiem"...

A gdy dziecko nie wyraża chęci albo zdolności oto 5 porad:

1. Zacznij od podstaw. Jeśli dopiero zaczynasz rozwijać zdolności matematyczne swojego dziecka, skoncentruj się na podstawach. Obejmują one liczenie, proste dodawanie i odpowiednie do wieku odejmowanie.

Korzystaj z różnych narzędzi i czerp jak najwięcej z codzienności. Gdy idziecie na spacer, poproś dziecko, by np. policzyło mijane drzewa lub samochody. Gdy przynosi ci kwiatka, zapytaj je ile ma płatków i jaki wynik otrzyma, gdy np. wiatr zdmuchnie jeden płatek.

Z czasem jak maluch przechodzi do bardziej zaawansowanych koncepcji matematycznych, możesz np. omówić z nim jednostki miary. Weźcie miarkę i sprawdźcie ile centymetrów mają konkretne zabawki twojego dziecka.

2. Korzystaj z różnych metod. Aby pomóc dziecku rozwinąć solidne podstawy matematyki, będzie ono potrzebowało dostępu do różnych możliwości uczenia się i praktykowania swojej wiedzy. Staraj się być jak najbardziej kreatywny. 

Gdy dziecko np. buduje dwie wieże z klocków, poproś je by policzyło, z ilu elementów składa się jedna wieża, a następnie policzyło, ile klocków mają obydwie wieże. Kup prostą grę planszową, w której występują elementy matematyki, wtedy twoje dziecko poczuje się zmotywowane, by liczyć.

Gdy upieczesz ciasteczka, możesz poprosić dziecko, by policzyło, ile ich jest i ile zostaje, gdy np. każdy weźmie po jednym. To dla dziecka świetna zabawa, ale w ten sposób cały czas trenuje swoje matematyczne zdolności przy okazji innych aktywności.

3. Pozwól mu popełniać błędy. Rozwijanie zdolności matematycznych ma być zabawą. Jeśli dziecko coś źle policzy, nie okazuj poirytowania czy złości. Pomóż mu – policzcie razem, wesprzyj je i zapewnij, że każdy popełnia błędy, gdy uczy się czegoś nowego. Daj też dziecku czas, nie wymagaj od kilkulatka, że będzie sprawnie liczyło, bardziej chodzi o to, by nauczyć je "matematycznego” myślenia.

4. Pokaż dziecku, do czego przydaje się matematyka na co dzień. Uzmysłów dziecku, że liczby są istotną częścią naszego codziennego życia. Poproś, by pomogło ci policzyć artykuły spożywcze w koszyku, gdy robicie zakupy, nakryło do stołu odpowiednią liczbą łyżek i widelców do obiadu lub kolacji, pokaż mu, jak się odmierza składniki podczas pieczenia lub gotowania.

5. Włącz matematykę do czytania przed snem. Na pewno czytacie książeczki z obrazkami, dlatego możesz poprosić dziecko, by popatrzyło na ilustracje i odpowiedziało na pytanie, czy jest więcej jednego przedmiotu niż drugiego? Czy jeden przedmiot jest większy czy mniejszy od drugiego? Możesz też uczyć dziecka kształtów, tłumacząc na początek, jak wygląda trójkąt, prostokąt i kwadrat.